Sukces prawników w postępowaniu sądowym dotyczącym podwyższenia sumy gwarancyjnej w umowie ubezpieczenia komunikacyjnego OC.
Wielu z nas żyje w przekonaniu, że odpowiedzialność towarzystwa ubezpieczeń jest nieograniczona. Rzeczywistość wygląda jednak inaczej.
Wysokość sumy gwarancyjnej, a zatem maksymalnego limitu odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń wynosi od 1 stycznia 2019 roku w Polsce 5 210 000 euro w przypadku szkody na osobie oraz 1 050 000 euro w przypadku szkody majątkowej. Niestety nie zawsze tak było…
Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla posiadaczy pojazdów mechanicznych funkcjonuje Polsce począwszy od miesiąca stycznia 1962 roku. Początkowo w przepisach nie określono górnej granicy odpowiedzialności ubezpieczycieli. Limit odpowiedzialności gwarancyjnej zakładu ubezpieczeń wprowadzono dopiero w 1991 roku i wynosił on wówczas 7,2 mld zł (przed denominacją) w odniesieniu do jednego zdarzenia. W kolejnych latach kilkukrotnie ustawodawca dostrzegał konieczność wzmocnienia pozycji osób poszkodowanych poprzez podwyższenie górnego limitu odpowiedzialności ubezpieczycieli. Aktualnie obowiązujące sumy gwarancyjne w obowiązkowym ubezpieczeniu OC zapewniają należytą ochronę dla osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych, jednakże ofiary wypadków drogowych sprzed kilkunastu lat bardzo często zostają bez środków do życia z powodu wyczerpania się sum gwarancyjnych ubezpieczenia, które przed laty były ustalone na bardzo niskim poziomie.
Wyczerpanie się sumy gwarancyjnej oznacza bowiem, że poszkodowanemu w wypadku przestają być wypłacane świadczenia odszkodowawcze
Jedną z takich osób była Pani Anna, która w 1996 roku brała udział w wypadku komunikacyjnym w konsekwencji, którego doznała poważnych, nieodwracalnych obrażeń ciała. Pani Anna została uznana za osobę trwale niezdolną do pracy i samodzielnej egzystencji.
Obowiązujące w dacie wypadku Pani Anny, rozporządzenie Ministra Finansów z dnia
09 grudnia 1992 roku w sprawie ogólnych warunków ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem tych pojazdów ustalało, że suma gwarancyjna ubezpieczyciela wynosi 600.000 ECU.
Pismem datowanym na dzień 15 październiku 2014 roku zakład ubezpieczeń poinformował poszkodowaną, iż suma gwarancyjna wynikająca z zawartej umowy ubezpieczenia potwierdzonej polisą ubezpieczeniową uległa wyczerpaniu, w związku z czym z dniem 01.11.2014 roku ubezpieczyciel zaprzestanie wypłacania renty przyznanej Pani Annie orzeczeniem sądowym. Pani Anna z dnia na dzień miała pozostać bez środków niezbędnych do życia…
Mając na uwadze bezsprzeczną konieczność ochrony i zabezpieczenia interesów prawnych Pani Anny, jako osoby poszkodowanej w wyniku czynu niedozwolonego, a także kierując się zasadami słuszności i współżycia społecznego, prawnicy naszej Kancelarii podjęli decyzję o reprezentowaniu Pani Anny przeciwko ubezpieczycielowi w postępowaniu sądowym dotyczącym podwyższenia sumy gwarancyjnej. I tak, w sprawie Pani Anny został złożony pozew dotyczący ukształtowania, w drodze zastosowania art. 357¹ k.c., stosunku prawnego wynikającego z umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej potwierdzonej polisą ubezpieczenia.
Po długiej walce naszych mecenasów, w dniu 08 czerwca 2018 roku sprawa znalazła swój szczęśliwy finał. Sąd Rejonowy w Sopocie orzekł bowiem, że odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń wobec Pani Anny, wynikająca z polisy OC posiadacza pojazdu, którym kierował sprawca wypadku, nie wygasa wraz z wyczerpaniem się sumy gwarancyjnej przewidzianej przepisami cyt. wyżej rozporządzenia Ministra Finansów. Ponadto Sąd ustalił górną odpowiedzialności (tzw. sumę gwarancyjną) pozwanego towarzystwa ubezpieczeń do kwoty 17.512,240 zł.