Kolejny przełomowy wyrok dla Naszych Klientów – rodzeństwa poszkodowanego w wypadku komunikacyjnym
Sąd Okręgowy w Lublinie orzeczeniem z dnia 17 maja 2018 roku potwierdził prawo do zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej wynikającej ze stanu zdrowia poszkodowanego i przyznał na rzecz brata i dwóch sióstr poszkodowanego Arkadiusza zadośćuczynienie w kwotach odpowiednio: 26 tyś, 24 tyś i 22 tyś zł wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie.
Sprawa dotyczy następstw wypadku komunikacyjnego, w którym brat roszczących doznał poważnych obrażeń ciała i w ich wyniku znajduje się w stanie wegetatywnym. W związku ze stanem zdrowia poszkodowanego Arkadiusza, jego rodzeństwo musiało przeorganizować swoje życie. Od wypadku życie całej rodziny skupiło się bowiem na potrzebach chorego, która sprawuje nad poszkodowanym codzienną opiekę – rodzeństwo myje brata, dokarmia go przez sondę, odsysa flegmę, przebiera… Od dnia tragicznego zdarzenia Nasi Klienci zmuszeni są radzić sobie z nowymi obciążającymi ich okolicznościami, co negatywnie wpływa na ich funkcjonowanie. Opieka nad chorym bratem jest dla nich wyczerpująca fizycznie, zaś stały kontakt z niepełnosprawnym bratem wpływa negatywnie na ich stan emocjonalny.
Osoby, które chcą uzyskać zadośćuczynienie muszą udowodnić, że wypadek i choroba najbliższej osoby zniszczyły dotychczasowe relacje rodzinne (np. utrata możliwości wychowywania zdrowego dziecka i nawiązania z nim normalnych relacji, utrata możliwości spełniania się w roli rodzica, małżonka, rodzeństwa). Poszkodowany w wypadku musi mieć bardzo duży uszczerbek na zdrowiu, który uniemożliwia jego rodzinie normalne funkcjonowanie, np.: niedowład czterokończynowy, niedowład połowiczy, encefalopatia pourazowa, porażenie mózgowe. Zadośćuczynienie za zakłócone relacje między osobami najbliższymi z powodu trwałej i poważnej niepełnosprawności poszkodowanego w wypadku komunikacyjnym jest świadczeniem niezależnym od odszkodowania za szkody na zdrowiu i wypłacane jest osobno.