Pojazd zastępczy

Korzystanie przez poszkodowanego z samochodu zastępczego przez czas naprawy zniszczonego pojazdu w ramach roszczeń dochodzonych z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej sprawcy zdarzenia.

W chwili obecnej, zgodnie z  linią orzeczniczą, dominuje pogląd, iż uznanie, że utrata możliwości korzystania z pojazdu mechanicznego przez osobę poszkodowaną jest szkodą majątkową. Skoro tak, to zgodnie z zasadą pełnej kompensaty szkody ( art. 361 § 2 k.c.) roszczenie o zwrot poniesionych kosztów najmu pojazdu zstępczego mieści się w ramach roszczeń, których można dochodzić w związku z odpowiedzialnością gwarancyjną Ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia.

Powyższe stanowisko  znajduje potwierdzenie w treści orzeczenia Sądu Najwyższego z dnia 08 września 2004 roku (sygn. akt IV CK 672/03), że utrata możliwości korzystania z rzeczy stanowi szkodę majątkową. Jeżeli więc poszkodowany poniósł w związku z tym koszty, które były konieczne na wynajem pojazdu zastępczego, to mieszczą się one w graniach skutków szkodowych podlegających wyrównaniu.

Mając na uwadze powyższe, osoba, której pojazd uległ uszkodzeniu w wypadku komunikacyjnym może skorzystać z najmu pojazdu zastępczego w ramach odpowiedzialności cywilnej towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy zdarzenia.

Zanim skorzystamy z oferty najmu pojazdu zastępczego z towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy  zdarzenia pamiętajmy, aby zapoznać się szczegółowo z warunkami najmu. Należy między innymi zwrócić uwagę na to czy proponowany samochód przez towarzystwo ubezpieczeniowe jest tej samej klasy co pojazd uszkodzony, czy nie ma ograniczenia co do ilości kilometrów,  czy istnieje możliwość przewożenia zwierząt wynajętym pojazdem,  czy można nim podróżować za granicę,  czy nie jest określony tzw.  udział własny, co oznacza, i w przypadku, kiedy  wynajętym pojazdem wyrządzimy z naszej winy szkodę, musimy pokryć koszt tej szkody do określonej wartości np. 2.000 zł, i w reszcie jak szybko towarzystwo ubezpieczeniowe jest w stanie dostarczyć nam pojazd zastępczy.

Należy mieć wiedzę, że w chwili obecnej istnieją na rynku firmy, które specjalizują się w usłudze bezgotówkowego dostarczania osobom poszkodowanym aut zastępczych. Warto zapoznać się z ofertą tych firm. Jeżeli okaże się, że oferta takiej firmy jest dla osoby poszkodowanej korzystniejsza, bo np.  można tym autem przewozić zwierzęta, nie ma limitu kilometrów, czy w końcu osoba, której pojazd został uszkodzony może wynająć pojazd bezgotówkowo bez konieczności posiadania karty kredytowej.

Zasadność roszczenia jest uzależniona nie np. od możliwości skorzystania przez poszkodowanego  z komunikacji publicznej (co stanowi bardzo częsty argument Towarzystw Ubezpieczeniowych), ale od istnienia związku przyczynowego pomiędzy utratą możliwości korzystania przez poszkodowanego z rzeczy wskutek jej zniszczenia albo uszkodzenia, a poniesionymi kosztami najmu pojazdu zastępczego. Wskazać należy, iż w dzisiejszych czasach posiadanie i korzystanie z pojazdu mechanicznego jest powszechne. Stanowi nieodzowny element naszego funkcjonowania w otaczającym nas świecie.  Powyższe powoduje, że  nabywamy  pojazd mechaniczny nie tylko do realizacji czynności życia codziennego, zawodowego,  ale również do potencjalnej możliwości z niego skorzystania,  wtedy gdy będzie taka potrzeba . Gdybyśmy chcieli realizować powyższe cele za pomocą komunikacji publicznej to nie nabywalibyśmy w ogóle pojazdu.

Pamiętać należy, iż czas,  za który możemy żądać  najmu  pojazdu zastępczego będzie różny w zależności od tego czy mamy do czynienia ze szkodą całkowitą czy szkodą częściową w pojeździe, który w związku z doznanymi uszkodzeniami nie jest samochodem jezdnym. Przy szkodzie częściowej powinien być to czas najmu odpowiadający rzeczywistemu okresowi naprawy tj. okres, w którym uszkodzony pojazd mechaniczny w normalnym toku mógł zostać naprawiony z uwzględnieniem czynności procesu likwidacji szkody. Przy szkodzie całkowitej czas najmu to, co do zasady, okres od dnia zniszczenia pojazdu do dnia, w którym poszkodowany może nabyć analogiczny pojazd, nie dłuższy niż do dnia zapłaty odszkodowania i czasu niezbędnego na zakup nowego samochodu.