Katalog roszczeń przysługujących osobom najbliższym po śmierci poszkodowanego

 

Katalog roszczeń przysługujących osobom najbliższym po śmierci poszkodowanego w wyniku wypadku komunikacyjnego.

  1. Jednorazowe świadczenie w postaci zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę. Świadczenie to stanowi sposób złagodzenia cierpień fizycznych i psychicznych osób najbliższych związanych z nagłym zgonem poszkodowanego w wypadku komunikacyjnym.  Świadczenie to ma podjąć próbę rekompensaty z tytułu krzywdy w postaci bólu i cierpienia najbliższych członków rodziny zmarłego. Podstawę prawną dla tego roszczenia stanowi art. 24 k.c. w zw.   448 k.c. oraz art. 446 § 4 k.c .
  2. Stosowne odszkodowanie, które także jest roszczeniem pieniężnym jednorazowym i będzie przysługiwać, jeżeli wskutek śmierci poszkodowanego nastąpiło znaczne pogorszenie sytuacji życiowej jego najbliższych. Podstawę prawną dla tego roszczenia stanowi art. 446 §3 k.c.

Zadośćuczynienie pieniężne i stosowne odszkodowanie są roszczeniem samodzielnymi, co oznacza, że jeżeli jest kilka osób uprawnionych do zadośćuczynienia, odszkodowania (np. małżonek i dwójka dzieci) każda z nich ma własne indywidualne roszczenie z danego tytułu, czyli jego wypłata realizowana jest na rzecz każdego z uprawnionych oddzielnie.

  1. Zwrot kosztów związanych z leczeniem i pogrzebem zmarłego poniesiony przez członków jego rodziny. Do kosztów pogrzebu wliczane będą także wydatki poczynione na zakup odzieży żałobnej, organizację ceremonii pogrzebowej, stypy, zakupu kwiatów, zniczy.
    Podstawę prawną dla tego roszczenia stanowi art. 446 §1 k.c.
  2. Renta alimentacyjna, która ma na celu uzupełnienie dochodów osób uprawnionych po śmierci poszkodowanego, wobec których na zmarłym ciążył obowiązek alimentacyjny. Takiej samej renty mogą żądać inne osoby bliskie, którym zmarły dobrowolnie i stale dostarczał środków utrzymania,  jeśli przemawiają za tym zasady współżycia społecznego (art. 446 § 2 k.c.); czas trwania takiej renty uzależniony jest od prawdopodobnego czasu trwania obowiązku alimentacyjnego, potrzeb innych osób bliskich.